خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

مهندس ولی ملکی : خلع ید از افراد متخلف

  مهندس ولی ملکی نماینده سابق مشگین شهر طی مقاله ای به زمین خواران منطقه مشگین شهر و کسانی که ویلاها و اماکن تفریحی غیر قانونی ساخته اند هشدار داد و گقت : با خلع ید از افراد متخلف خسارت مادی وارده به بیت المال برگشت داده می شود.متن کامل مقاله آقای مهندس ولی ملکی:

  هرازگاهی از طریق رسانه های همگانی نامی از فرد یا افرادی برده می شود که با نفوذ در دستگاههای اجرایی و جعل اسناد ، با تصرف مناطق وسیعی از منابع طبیعی صاحب زمین گردیده و با تفکیک و واگذاری آن صاحب ثروتهای بادآورده شده‌اند. دامنه این اقدام سودجویانه بقدری وسیع بود که منجر به مداخله مقام معظم رهبری‌ گردید.
  بطوریکه در یکی از اجتماعاتی که با مردم ومسئولان امور اجرایی داشتند به عواقب وخیم این امر هشدار داده و متذکر شدند که به بهانه ساخت و ساز ، باغات و کشتزارها و حتی کوهستان ها نباید مورد تعرض واقع شوند و اثرات زیانبار این پدیده شوم را در تخریب محیط زیست مورد تأکید قرار دادند. پرواضح است پدیدۀ زمین خواری در هر زمان و به هر عنوان خطرناک بوده و با تخریب محیط زیست ، زندگی را برای ساکنان زمین دشوار و ناامن می سازد. هدف از نگارش این سطور پرداختن به تفاوت زمین خواری و زمان خواری می باشد که اغلب مورد غفلت واقع شده است. برای پی بردن به اهمیّت زمان خواری نیاز به تبیین اهمیّت زمان و اثرات آن در زندگی انسان ها دارد.
  در اهمیّت زمان همین بس که خداوند متعال سوره ای را با عنوان والعصر ( قسم به زمان ) نازل نموده است. خداوند در این سورۀ کوچک امّا پرمعنی رابطه بین زمان ، خسران ، ایمان و عمل صالح را روشن کرده است که می فرمایند قسم به زمان انسان در زیان کاری است مگراینکه ایمان آورده و عمل صالح انجام دهد. بالاتر از وحی خدا شاهدی بر اهمیّت زمان وجود ندارد چراکه از سوی خالق هستی اهمیّت آن بیان شده است. شاعره معاصر پروین اعتصامیگوید : گوهر عمر بدین خیرگی از دست مده آخر این درّ گرانمایه بهایی دارد صرف باطل نکند عمر گرامی ، ای دوستآنکه چون پیرخرد ، راهنمایی دارد چرا زمان این قدر با ارزش است ؟
  همه به خوبی می دانند که آب رفته به جوی برنمیگردد عمر سپری شده نیز برگشت پذیر نبوده و قابل بازیافت نیست چراکه هرکس یک بار زاده می شودو یک بار از دنیا می رود به عبارت دیگر هیچ کس دو بار به دنیا نمی‌آید.
  البتّه در نگاه اوّل و در ظاهر امراین موضوع صحت دارد امّا هستند انسان هایی که چندین برابر میانگین عمر طبیعی بشر از عمر خویش بهره می ‌برند این افراد با استفاده از تجارب دیگران از دوباره کاری دوری جسته و با تعیین هدف و به کارگیری برنامه و تبعیت از نظم از هدر رفتن زمان جلوگیری می کنند. درمقابل انسان‌هایی هستند که در کسوت مجری و یا مسئول با نگاه‌های بسته نه تنها از عمر خویش به جامعه نفعی نمی رسانند بلکه با عدم اجرای به موقع کارهاو با گریزاز نظم و برنامه ، موجب عقب افتادن پروژه های سودمند به حال مردم می شوند و از این راه با فرصت سوزی موجب هدر رفتن زمان می شوند. به جرأت می توان گفت که زیان وارده از راه زمان خواری به مراتب بیشتر از زیان وارده از طریق زمین خواری است چراکه درزمین خواری حداکثر چند هکتار زمین به طور غیرقانونی تبدیل به ویلا و یا ساختمان های مسکونی شده است که در نهایت مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و با خلع ید از افراد متخلف خسارت مادی وارده به بیت المال برگشت داده می شود.
  امّا درزمان خواری هیچ راه حل جبرانی وجود ندارد. در خبرها آمده است که پل معلق مشکین شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه کف گذاری شده و در فصل بهار به بهره برداری خواهد رسید.شنیدن این خبر به دور از هرگونه شائبه بسیار خوشحال کننده و مسرّت بخش بوده و هست امّا باید دید چه عاملی سبب به تعویق افتادن هفت ساله این پروژه شده است. چارت زمان بندی محور گردشگری سبلان شادی مشکین شهر که پل تعلق به عنوان فاز یک آن می باشد در کتاب خدمت بی منت « نگارنده »به تفضیل بیان شده است اگر اراده جدی بر اجرای این پروژه وجود داشت بایستی اکنون شاهد اجرای مراحل پایانی پروژۀ یعنی نصب تله کابین ۱۴ کیلومتری از تپه گردولی تا پناهگاه اوّل می بودیم. پاسخ به سئوالات زیر می تواند ابعاد بی تدبیری و بی مسئولیّتی و میزان خسارت وارده را برای افکار عمومی روشن کند. – چه کسی رامیتوان دراین رابطه مقصر دانست؟ – زمان از دست رفته را چگونه می توان جبران کرد؟ – آیا منابعی برای جبران خسارت وارده از این غفلت و بی تدبیری وجود دارد ؟


  این مطلب تا کنون 11 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : زمان ,خواری ,زمین ,وارده ,اهمیّت ,وجود ,اهمیّت زمان ,زمین خواری ,زمان خواری ,وجود ندارد ,رفتن زمان ,افراد متخلف خسارت ,
  مهندس ولی ملکی : خلع ید از افراد متخلف

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر