تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تسلط حکیم فرزانه حضرت ایت الله علامه حاج شیخ مصطفی نورانی مشکینی اردبیلی(ره)به ریاضیات

  تسلط حکیم فرزانه حضرت ایت الله علامه حاج شیخ مصطفی نورانی مشکینی اردبیلی(ره)به ریاضیات

  مشکین فردا: آن ساواكي با آن قساوت قلبش متأثر شد و باتوم را انداخت و گفت : تو را به قرآن باتوم را بردار و چند تا به كلۀ من بزن تا وجدان من راحت شود. گفتم : خير من نمي زنم.

  image34

  درقم (اشنایی باعلوم روز وخاطرات شنیدنی درباره ان موضوع)

  شهر قم که مرکز انقلاب و تکاپو بود توأم با ناراحتیهایی برای روحانیت هم بود لذا راه پیمایی و در ضمن اذیت و آزارها از مأمورین به ماها می رسید حتی یک روز به گونه ای با باتوم به پاهای من زدند که مویرگهای پاهایم پاره شد و خون میان پوست و گوشت باقی بود.

  از جهت اینکه ما در همسایگی حضرت امام قدس سره بودیم لذا خیلی پیچیدگی ها و آزارها به من می رسید و برخی از افراد که برای سوالات علمی و مسائل دینی به پیش من می آمدند ساواک مرا برد و به یک اطاق تاریکی هدایت نمود من چون هر وقت که به زندان می رفتم قرآن و یا کتابی با خود می بردم یک لامپ روشن کردم و کتاب را مطالعه نمودم رئیس سازمان آمد و گفت تو بدون اجازه چرا لامپ روشن کردی؟ گفتم : شما بدون اجازه در بیت المال تصرف می کنید ما نمی گوییم، او برگشت یک مرد بلند بالا باتوم آمد و من که در مطالعه بودم شروع به زدن نمود و گفت : ببینید من این را می زنم و او مطالعه می کند! گفتم هرکس کار خودش را می کند گفت آخر شما چه می دانید جز حیض و نفاس و خمس و زکات ؟ گفتم : شاید بدانیم گفت : بپرسم ؟ گفتم : بپرس. گفت : (پی) چه است؟ گفتم : ۱۴/۳ گفت : درست است. گفتم :من هم بپرسم ؟ گفت : بپرس. گفتم پی از کجا بوجود آمده است؟ گفت : این قراردادی و از اروپا آمده است، گفتم : این علم از اسلام است نه اروپا. گفت : از کجای اسلام؟ گفتم : امام صادق علیه السلام به جابربن حیان شاگردش گفته. گفت : آن چیست؟ گفتم : فرمود : هر دایره به اندازه سه قطر و اندی خودش است سپس دایره ای کشیدم و با قطر خودش اندازه کردم و گفتم با نخ مثل آن می توان آن را میزان نمود.

  او گفت : یک چیزی دیگر از تو می پرسم اگر پاسخ بدهید تو را آزاد می کنم. گفتم : من اگر تقصیر نداشتم چرا آورده اید و اگر تقصیر داشتم چرا آزاد می کنید؟ گفت : به خاطر علم. سپس گفت : خواهش می کنم بگو اهرام مصر را کی ساخته ؟ گفتم : شماها می گویید فراعنه و این غلط است زیرا فراعنه چه علمی داشتند که آن را در اهرام و برابی ثبت کنند؟ گفت : چه علمی در آنجا هست؟ گفتم : دانشمندان غرب از جمله جورج سارتون در تاریخ علم علمی را که در آنجا هست بیان کرده از جمله اینست که گفته : مربع شی ء بعلاوه مربع مال صد است یعنی ۲x بعلاوه y که در آنجاست مساوی صد است و صد عدد نان را بر پنج نفر بطور تصاعد عددی تقسیم کنید به هر نفر چقدر می رسد و نیز گفت : دراهرام کلیات طب وجود دارد که از کلیات طب بقراط کلی تر است و صدها بلکه هزارها فرمولهای علمی.

  ایشان گفت : خواهش دارم بگو آنها را کی درست کرده ؟ گفتم : هرمس . یعنی : ادریس پیغمبر. گفت : به چه علت ؟ گفتم : از ایشان پرسیدند برای چه اینها را درست می کنی؟ گفت : پس از من در زمان یکی از نوه هایم نوح عالم طوفانی خواهد شد و همه چیز از بین می روند و می خواهم این علوم در اهرام باقی بماند ولی مع الاسف ما فقط به بلندی و ساختمان آنها نگاه می کنیم و دیگران از آن علوم استفاده می کنند.

  آنان کتابهای علمی ما را از جمله کتابهای جابربن حیان را که بزرگترین شیمی دان عالم است و دیگر کتابهای علمی ما را به یغما بردند و استفاده نمودند، به مقام علمی رسیدند و به ما فخر می فروشند و زیرزمینی و روی زمینی ما را به یغما می برند و ما یکدیگر را ناسزا می گوییم.

  آن ساواکی با آن قساوت قلبش متأثر شد و باتوم را انداخت و گفت : تو را به قرآن باتوم را بردار و چند تا به کلۀ من بزن تا وجدان من راحت شود. گفتم : خیر من نمی زنم. گفت : آخر من ناراحتم. گفتم : من تو را حلال کردم چون تو نمی دانستی و در غفلت بودی سپس رفت و با رئیس ساواک آمدند مرا از زندان خارج کردند و به منزل اوردند.

  برگرفته از کتاب رازنامه، زندگی نامه و خاطرات حکیم حضرت آیت الله علامه نورانی (ره)

  مولف مرتضی کرامتی مشکینی


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : گفتم ,علمی ,باتوم ,حضرت ,خودش ,درست ,الله علامه ,لامپ روشن ,قرآن باتوم ,بدون اجازه ,قلبش متأثر ,نورانی مشکینی اردبیلی ,مصطفی نورانی مشکینی ,
  تسلط حکیم فرزانه حضرت ایت الله علامه حاج شیخ مصطفی نورانی مشکینی اردبیلی(ره)به ریاضیات

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر